Indstilling af kandidater til erhvervspriser i København og på Frederiksberg
Både Københavns og Frederiksberg kommuner er i øjeblikket på jagt efter kandidater til deres erhvervspriser.
Det er en rigtig god mulighed for at fremhæve og fremvise gode og dygtige håndværksvirksomheder.
Man kan indstille sin egen virksomhed, så hermed er opfordringen videresendt!
Københavns Kommunes Erhvervspris 2017
Københavns Erhvervspris bliver uddelt til tre københavnske virksomheder, som udmærker sig inden for en eller flere kategorier:
– Tager et socialt ansvar eller bidrager til et bedre miljø
– Er særligt innovativ
– Bidrager til at gøre København til en attraktiv by
For at deltage skal virksomheden have et CVR- eller P-nummer i København. Derudover skal virksomheden være i vækst – økonomisk og/eller ved at skabe nye arbejdspladser i København.
Der er frist for at indstille kandidater den 19. marts 2017.
Læs mere på: www.kk.dk/erhvervspris
Frederiksberg Iværksætterpris 2017
Kender du Frederiksbergs dygtigste og mest innovative iværksætter? Så indstil vedkommende til Frederiksberg Iværksætterpris og 25.000 kroner.
Det er sjette år i træk, at Frederiksberg Kommune og TimeGruppen uddeler en iværksætterpris til den mest driftige og dynamiske iværksætter i byen.
Alle kan indstille til iværksætterprisen, også iværksætteren selv, og alle virksomheder, der er etableret i Frederiksberg Kommune efter 1. januar 2014 kan deltage.
Indstillingerne afleveres til TimeGruppen, Falkoner Alle 1, 2000 Frederiksberg eller på mail: thm@time.dk senest den 21. marts 2017.
Læs mere på: www.frederiksberg.dk/nyheder/nominer-byens-bedste-ivaerksaetter.dk
-dj